Jednoduše proto, že 95 % lahví s vínem obsahuje siřičitany.
Pro více informací klikněte na otázky níže a dozvíte se o siřičitanech více.
Jaký dopad mají siřičitany na naše tělo?
Oxid siřičitý může způsobovat reakce podobné alergiím u všech typů lidí. Často lidé říkají: "Já už nemohu pít víno tak jako dříve."
Pro některé lidi problém začíná při konzumaci siřičitanů, protože jejich tělo je nedokáže efektivně zpracovat.
Přirozený obranný systém těla bojuje proti těmto siřičitanům různými způsoby, jedním z nich je uvolňování histaminů a stejně jako u většiny alergických reakcí jsou to histaminy, které mohou způsobovat alergické příznaky - nikoliv samotné siřičitany.
Symptomy při konzumaci siřičitanů se mohou dramaticky lišit člověk od člověka, ačkoli nejčastějšími jsou bolesti hlavy, návaly horka, vyrážky, nevolnost a syndrom podrážděného střeva (IBS). Akutnějšími příznaky jsou napínání kůže, omezené dýchání a uzavření hrdla a plic. Lidé, kteří trpí astmatem, jsou více náchylní na alergické reakce způsobené siřičitany ve víně.
Je možné odstranit volné siřičitany z mého vína?
Dobrou zprávou je, že společnost UBfree Ltd vyvinula vědecky testovaný vzorec na snížení obsahu siřičitých látek v červených a bílých vínech. Při nezávislých testech ve světových laboratořích jsme dospěli k závěru, že UBfree odstraňuje volné siřičitany ve víně.
Vzhledem k tomu, že UBfree snižuje obsah siřičitanů/konzervačních látek ve víně, víno již není "konzervováno". Jako takové doporučujeme konzumovat neutralizovanou láhev kapkami UBfree do 12 hodin.
Při přidání zlepšuje UBfree mladá vína a vína s vysokým obsahem siřičitanů tím, že jim dodává "zaoblenou" "jasnější" "hladší" a příjemnější chuť.
Co jsou siřičitany?
Siřičitany se přirozeně vyskytují během procesu výroby vína, zejména jako vedlejší produkt fermentace kvasnic. Siřičitany jsou také přidávány vinaři po dokončení fermentace, aby se zabránilo oxidaci vína, nebo jeho zkažení. Oxid siřičitý je konzervační látka široce používaná díky antioxidačním a antibakteriálním vlastnostem.
Konzervační látky jsou zodpovědné za to, že mnoho potravin je možné skladovat po delší dobu. U některých lidí se však může vyvinout nesnášenlivost vůči konzervačním látkám, protože jejich těla již nemohou chemikálie zpracovávat. V důsledku toho se mohou objevit příznaky podobné alergickým reakcím.
Proč jsou siřičitany v mém víně?
Všechna vína obsahují přírodní siřičitany, ale víte, že většina vinařů přidává extra síru během procesu výroby vín?
Je to proto, že víno podléhá zkáze a je náchylné k rozvoji hořké chuti a "zápachu", což je způsobeno oxidací a rozvojem aldehydu. Oxid siřičitý (SO2) se přidává, protože hraje důležitou roli při udržování rovnováhy vín. Vína bez siřičitanů mají obvykle kratší trvanlivost (asi 3-6 měsíců), kromě toho je třeba je udržovat v dokonalých skladovacích podmínkách.
Odvrácená strana dodatečně přidaných "volných" siřičitých látek je, že díky svým antioxidačním a antibakteriálním vlastnostem se mohou chovat agresivně. Část jejich úkolu je vyhledávat molekuly kyslíku ve víně a reagovat předtím, než kyslík může "oxidovat" a víno tím zničit. Mladší (levnější) bílá vína obsahují více siřičitanů než zralejší (dražší) a červená vína.